Drodzy Rodzice!

Wasza pociecha znalazła się w dobrych rękach. Spróbujemy we współpracy z Wami, szkołą i innymi instytucjami podjąć się wychowywania dziecka, by przekazać wiedzę i umiejętności, które od 100 lat są ważne w naszym ruchu harcerskim. Chcielibyśmy przekazać Wam kilka podstawowych informacji dotyczących tego, czego częścią staje się wasze dziecko.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą pozarządową organizacją wychowawczą w Polsce. Mamy 100 lat tradycji w wychowywaniu młodych pokoleń oraz kształceniu liderów. ZHP posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, liczy około 110 000 osób i działa na terenie całej Polski, a także poza granicami.

Całe ZHP podzielone jest na 17 chorągwi, czyli jednostek regionalnych – odzwierciedlają w przybliżeniu podział Polski na województwa, z dodatkiem Chorągwi Stołecznej, działającej w Warszawie. Każda chorągiew dzieli się na hufce. Na każdym szczeblu, według statutu, funkcjonują ciała o charakterze uchwałodawczym, wykonawczym i rewizyjnym. Główną Kwaterą, ciałem zarządzającym na szczeblu ogólnokrajowym, przewodzi Naczelnik ZHP. Rada Naczelna, ciało uchwałodawcze, prowadzone jest przez Przewodniczącego ZHP. W każdej chorągwi i hufcu ciałami zarządzającymi będą komendy. Na każdym szczeblu funkcjonują komisje rewizyjne, a na niemal każdym sądy harcerskie, wykonujące zadania sądów koleżeńskich. Władze powyższe wybierane są na zjazdach, a działają w oparciu o Statut ZHP.

Ostatecznie w hufcach działają podstawowe jednostki organizacyjne – gromady zuchowe, drużyny harcerskie, drużyny starszoharcerskie, drużyny wędrownicze, drużyny wielopoziomowe. W naszym przypadku kilka jednostek działa wspólnie w postaci szczepu. To jest właśnie miejsce, gdzie przede wszystkim rozwija się dziecko. Więcej o naszych drużynach możesz przeczytać w zakładce "nasze drużyny".
Stale doskonalony harcerski program to oferta, z której dziecko będzie korzystać na cotygodniowych zbiórkach, zaplanowanych biwakach, rajdach, zimowiskach, koloniach i obozach. To tu będzie przeżywać pierwsze sukcesy, będzie dużo się uczyć i poznawać, a potem wracać ze zbiórki do domu i Wam to wszystko opowiadać. Drużynowy, który prowadzi dziecko w drużynie, to Wasz sojusznik – możecie z nim skonsultować potrzeby czy obawy o dziecko. Miejcie zawsze zapisane dane kontaktowe do drużynowego, numery te znajdziecie w zakładce "kontakt".
Miejcie zawsze na uwadze, że drużynowy, to osoba która jest przygotowana do tego, by pełnić funkcje wychowawcze – ukończyła kurs drużynowych, najczęściej ma uprawnienia wychowawcy kolonijnego wynikające z posiadania stopnia instruktorskiego w ZHP oraz jest przeszkolona z pierwszej pomocy, a niemal zawsze ma za sobą duży bagaż doświadczeń i przygód związanych z harcerstwem.

Na koniec zapraszamy do lektury felietonu z internetowego magazynu wędrowniczego pt. „Drogi rodzicu”.


ZAPISY DO ZHP

Pierwsze zbiórki będą na pewno sprawdzeniem, czy przygoda w harcerstwie odpowiada Państwa dziecku. Drużynowi od razu poproszą Państwa o numer telefonu i imię i nazwisko dziecka. Jeśli podejmiecie wraz ze swoim dzieckiem decyzję o regularnym uczęszczaniu na zbiórki potrzebne będą dokładne dane dziecka, które zbiorą od Was drużynowi, upoważnieni przez ZHP do przetwarzania danych. Następnie w formie online na podany adres e-mail otrzymają Państwo informacje z szeregiem zgód do podpisania online - o członkostwie w ZHP, RODO czy zgodzie na wykonywanie zdjęć. 
Po wyrażeniu tych zgód Wasze dziecko stanie się członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, zostanie włączone w polisę ubezpieczeniową od NNW, zostaną mu naliczone składki członkowskie (więcej o składkach obok). 
Ze względu na ubezpieczenie zachęcamy by dokonać zapisu jak najszybciej, do tego czasu Wasze dziecko nie może wciąć udziału w żadnej wyjazdowej zbiórce czy biwaku.

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

Zostając członkami ZHP zobowiązani jesteśmy do opłacania składek członkowskich. Składka wynosi 50zł/kwartał tj. 200 zł rocznie. Opłatę dokonuje się z góry za każdy kwartał do 20 dnia pierwszego miesiąca kwartału (styczeń, kwiecień, lipiec, październik), można także na raz opłacić za pół roku lub rok na konto Hufca ZHP Toruń: 

72 8144 0005 2011 0112 2468 0008
W tytuł wpisujemy: Składka członkowska/imię i nazwisko harcerza/ nazwa jednostki
Np. Składka członkowska za rok 2023/imię i nazwisko/86TSH

Składka zapewnia nam ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków na czas zbiórek i wyjazdów. Zakupujemy za nią również materiały na zbiórki, elementy umundurowania, które są zdobywane przez harcerzy, tj. krzyże harcerskie, znaczki zucha, chusty. 

MUNDUR HARCERSKI

Po kilku tygodniach lub miesiącach regularnego uczęszczania na zbiórki harcerskie każdy zuch i harcerz zaczyna pytać o to gdzie i jak kupić mundur harcerski. Zakup munduru jest decyzją rodziców i mogą to zrobić, gdy tylko są pewni, że harcerstwo jest dla dziecka nie tylko chwilową zajawką. 
Zakup pełnego munduru to koszt rzędu 400-500 zł, dlatego warto spróbować odkupić mundur używany, bądź kompletować na przestrzeni czasu. 
Więcej porad na temat munduru dostępnych jest w naszej zakładce "Umundurowanie"