JAK SPAKOWAĆ SIĘ NA OBÓZ I KOLONIĘ ZUCHOWĄ?

Ubrania i buty:

  • Pełne umundurowanie (jest dedykowana zakładka na naszej stronie)
  • Polar szczepu, bluzę 
  • Kurtka przeciwdeszczowa (obowiązkowo!)
  • Koszulkę na każdy dzień +2, dodatkowo można wziąć bluzkę na długi rękaw; taka ilość wystarczy na wszystkie dni obozu i do spania na noc, a zostanie dodatkowa gdyby uczestnik się mocno pobrudził lub zmókł :)
  • Spodnie typu bojówki, dodatkowe długie spodnie (nie jeansy), dresy do spania, krótkie spodenki np. krótkie bojówki
  • Skarpetki i bielizna, polecamy długie skarpetki ze względu na noszenie butów trekkingowych, cieliste rajstopy do munduru (na zimne dni)
  • Rozchodzone buty trekkingowe, trampki, klapki pod prysznic
  • Czapkę z daszkiem/nakrycie głowy od słońca (obowiązkowo!)
  • Strój kąpielowy nad jezioro

Pozostałe:

  • Śpiwór - latem śpimy pod namiotami/w domkach letniskowych, więc śpiwór do temperatury 5-15 stopni wystarczy
  • Karimata - ok 1cm, prosimy nie zabierać materacy samopompujących itd. bo są cięższe i problematyczne dla dzieci
  • Poduszka do spania - warto unikać jasnych kolorów
  • Kosmetyki: szczoteczka i pasta do zębów, płyn do ciała/twarzy, szampon i odżywka, dezodorant/antypespirant, spray na komary i kleszcze, krem nawilżający i SPF, szczotka/grzebień i gumki do włosów, pilniczek/nożyczki do paznokci, artykuły higieniczne, chusteczki suche i mokre (są w sklepach małe opakowania) oraz inne indywidualnie potrzebne kosmetyki
  • Ręcznik - duży, średni i mały, warto unikać jasnych kolorów
  • Leki jeśli dziecko przyjmuje, legitymację szkolną
  • Menażkę (2 lub 3 częściową, najlepiej stalową), sztućce, nietłukący kubek i bidon na wodę - z filtrem lub do uzupełniania 
  • Mały plecak - do zabierania na gry terenowe i wędrówki, można w nim przywieźć np. jedzenie 
  • Latarkę i zapasowe baterie, notatnik i długopis, zegarek, finkę harcerską (wiek 10+), ulubionego misia do spania, igłę i nitkę + zapasowe guziki do munduru (po 2 płaskie/wypukłe), telefon i ładowarkę, powerbank, książkę, śpiewnik, etui na okulary, drobne kieszonkowe

Pomysły na przekąski obozowe:

 

Uczestnicy kolonii i obozu swoje przekąski i napoje przechowują w plecakach, w namiocie/domku. Właśnie dlatego nie mogą to być produkty wymagające chłodzenia lub podatne na wyższe temperatury. Każdy dzień składa się ze śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji.

 

Niestety nie sprawdzą się owoce, ponieważ szybko i łatwo się psują i często brudzą wszystko w plecaku. Jako alternatywę polecamy musy owocowe i warzywne, które przetrwają cały obóz a będą zdrowszą przekąską. Warto unikać czekolady i cukierków bo szybko się rozpuszczają. 

 

Na podstawie doświadczeń przygotowaliśmy dla Państwa grafikę z inspiracjami na przekąski, są to m.in. ciastka, chrupki, orzechy, krakersy, batoniki zbożowe, żelki, paluszki, popcorn, herbatniki czy precelki. 

 

Z napojów zalecamy unikać gazowanych i puszek, można dać kilka mniejszych soczków czy wody, ale przez cały obóz dostępna będzie woda i sok oraz herbata, kakao itd.


PAKOWANIE SIĘ W PRAKTYCE

Jednym z najważniejszych aspektów pakowania się na kolonię i obóz jest zaangażowanie w to zucha lub harcerza, aby wiedział gdzie znajdują się jego rzeczy i mógł bezstresowo odnaleźć się w grupie i obozowej rzeczywistości.
Z doświadczenia mamy dla Państwa kilka niezawodnych sposobów by pakowanie było łatwe i przyjemne! :)

 

Wszystkie ubrania najlepiej rolować i dzielić na kategorie, pakując je w materiałowe torby i worki (podejrzewamy, że większość z nas ma ich w domu dużo). Jak to wygląda w praktyce? Pełne umundurowanie składamy i pakujemy do jednej torby, zawiązujemy uszy. Następnie robimy tak ze skarpetkami i bielizną, ubraniami do spania, koszulkami i spodniami. Dzięki temu jedna torba/worek to będzie jedna kategoria ubrań. To ułatwi szykowanie się dziecku do dnia lub snu. 

 

Plecak powinien być odpowiednio wyważony i spakowany warstwowo. Na dno najlepiej dać cięższe i duże objętościowo rzeczy jak buty, ręcznik, polar czy bluza. Następnie najlepiej spakować torby z ubraniami, kosmetyczkę, menażkę itd. Mniejsze przedmioty najlepiej pakować w boczne kieszenie. Przekąski polecamy zabierać w mniejszym plecaku dzięki czemu nic się nie uszkodzi, a ciężar zostanie podzielony. Karimatę i śpiwór warto doczepiać na zewnątrz plecaka - od boków lub od dołu. Ale jeśli mamy dwukomorowy plecak to śpiwór również może trafić na dno. Należy też pamiętać o dodatkowej torbie lub worku na brudne ubrania. Na górze warto schować kurtę przeciwdeszczową aby była łatwo dostępna, a na obóz wyruszyć w butach trekkingowych. Zachęcamy również do oznaczenia swojego polaru poprzez wyszycie lub naszycie małego elementu od wewnętrznej strony polaru - np. imienia, symbolu, czegoś kolorowego by każdy zuch i harcerz bez problemu rozpoznał swój polar. To jeden z elementów umundurowania, który każdy ma identyczny. 

 

Zachęcamy do wydrukowania obozowej checklisty, która ułatwi zakupy i pakowanie się na kolonię zuchową czy obóz harcerski. :)

Download
Obozowa checklista.pdf
Adobe Acrobat Document 204.0 KB


OBOZOWANIE W PRAKTYCE

Nasze obozy odbywają się harcerskich bazach leśnych z podstawową infrastrukturą. Oznacza to, że uczestnicy mieszkają w namiotach, w których nie ma podłogi a półki buduje się samodzielnie podczas pierwszych kilku dni. Trochę inaczej wygląda to w domkach letniskowych, lecz z nich korzystamy bardzo rzadko. Zgodnie z przepisami każdy uczestnik musi przechowywać swoje rzeczy w plecaku dlatego tak ważne jest prawidłowe spakowanie całego ekwipunku. Zuchy i harcerze przez cały obóz zobowiązania są do utrzymania czystości w swoich namiotach, domkach i na terenie całego obozu. Starsze dzieci lub bardziej ambitni harcerze mogą samodzielnie prać swoje pranie podczas obozu - ręcznie w umywalni, polecamy wtedy spakować małą butelkę delikatnego płynu do prania. Plusem będzie lżejszy plecak i zdobycie nowych umiejętności, ale warto mieć na uwadze, że przy dłuższej niepogodzie mogą być trudności z wysychaniem ubrań/ręczników. 

 

Toaleta poranna i wieczorna odbywa się w murowanych/stawianych sanitariatach, osobno żeńskich i męskich. Ze względu na dużą ilość uczestników dzielimy się na mniejsze grupy by usprawnić cały proces. Kadra instruktorska zgodnie z prawem nie ma fizycznej możliwości by wesprzeć zucha czy harcerza w kąpieli, dlatego zalecamy w czasie wakacji uczyć dzieci samodzielnego utrzymania higieny. Zarówno mycia zębów jak i kąpieli oraz mycia włosów. 

 

Kwestia telefonów - ze względu na harcerski program i cele wychowawcze kadra biwaku zbiera telefony uczestników, które wydawane są na czas ciszy poobiedniej by zadzwonić do rodziców, to zapobiega również ich zgubieniu podczas zajęć w terenie.  Instruktorzy i funkcyjni drużyn są zawsze dostępni w razie Państwa pytań i na pewno będą się kontaktować gdy wystąpi taka potrzeba lub tęsknota za domem. 

 

Na obozie unikamy mocnego makijażu u starszych uczestników, nadmiernej i kosztownej biżuterii oraz dużego kieszonkowego. Najlepiej zabrać określoną kwotę (do 50zł) w kilku mniejszych nominałach.